From Tampa Spartans

Spartan Women Place First at Tampa Relays

TAMPA, Fla. – The University of Tampa men’s swimming team finished first among four teams at the Tampa Relays on a rainy Saturday morning.

INSIDE THE MATCHUP:
Final: Tampa 174, Saint Leo 154, Findlay 82, York (Pa.) 30
Location: Tampa Aquatics Complex | Tampa, Fla.

HOW IT HAPPENED:
• Tampa claimed first place in six of the 10 women’s events.

• The meet included all relay events.

TOP PERFORMERS:
• The Spartans claimed first-place in the 3×100 Back Relay as Brittany Murphy, Catherine Bayes and Aubrey Hillborn were timed at 3:04.00.

• The 3×100 Breast Relay won in a time of 3:30.83 by McKenzie Street, Ali Lombardi and Page Fox.

• Tampa was first in the 800 Free Relay as the group of Megan Waddell, Brittany Bayes, Sophie Long and Sarah Mandis after being timed at 8:06.55.

• In the 500 Crescendo Relay, UT had the winning time of 4:51.76 from Molly O’Hara, Courtney Markle, Lombardi and B. Bayes.

• The 8×50 Free Relay was won by Tampa’s Marisa Barton, Murphy, Long and O’Hara.

• Tampa won the 3×166 SNARF Relay with a time of 5:41.24 from B. Bayes, Lombardi and Victoria Horsman.


Men’s Swimming First at Tampa Relays

TAMPA, Fla. – The University of Tampa men’s swimming team finished first among four teams at the Tampa Relays on a rainy Saturday morning.

INSIDE THE MATCHUP:
Final: Tampa 212, Saint Leo 132, York (Pa.) 52, Findlay (44)
Location: Tampa Aquatics Complex | Tampa, Fla.

HOW IT HAPPENED:
• Tampa claimed first place in seven of the 10 men’s events.

• The meet included all relay events.

TOP PERFORMERS:
• Tampa took first in the 3×100 Fly Relay to begin the men’s action. The team of Marc-Olivier Caron, Sean Rodney and Martin Hammer finished in 2:37.67.

• The team of Dominic Russo, Brett Saunders and Aaron James were timed at 2:42.86 to finish first in the 3×100 Back Relay.

• UT also won the 3×100 with a time of 3:01.04 by Forrest Lundy, Stefano Vrolijk and Nick Stoski.

• The Spartans were first in the 800 Free Relay as the team of Caron, Martin Hammer, Tommy Reminger and Lundy won in 7:11.94.

• James, Bryan Mattingly, Vrolijk and Zach Potter won the 8×50 Free Relay with a time of 2:54.73.

• In the 3×166 SNARF Relay, UT’s group of Reminger, Nick Tinucci and Tomas Manso-Fraga were first with a 5:05.40 effort.

• Tampa’s Vrolijk, Saunders, Lundy and Rodney won the 400 IM Relay after being clocked at 3:37.93.

UP NEXT:
UT heads to Savannah, Ga., to face SCAD on Friday at 11 a.m.