Current, former and future members of the Florida State swimming teams were in action this past weekend at the 2017 Southern Zone South Sectional at the YMCA Aquatic Center in Orlando, Fla with most representing Club Seminole.

“The kids swam really well,” FSU head coach Neal Studd said. “Most of them are focused on meets later this summer, so it was great to see such fast swims at this point in their training.”

Highlighting the meet individually were sophomore Nika Blank and senior Chad Mylin, who both won the 50 free with times of 25.76 and 22.83 respectively.

The Noles dominated relays, taking home six total titles. The women won the 200 medley (1:53.96) and 200 free (1:45.73), while the men captured three victories, including the 200 free (1:32.70) as well as the 200 (1:42.88) and 400 (3:47.17) medleys. Club Nole finally brought home the win in the mixed 200 free relay (1:39.60)

In addition to Blank and Mylin’s victories, the Seminoles had 26 races that scored points within the top eight.

Just off her fourth place showing in the 50 breast at the U.S. National Championships, senior Natalie Pierce placed second in the 100 breast with a time of 1:10.62, finishing behind four-time Olympian Alia Atkinson (1:07.61). Redshirt junior McKenna Harris followed in seventh with a mark of 1:14.31.

Junior Lelia Johnston earned second swims in the 50 free, 100 free, 50 fly and 100 fly, grabbing bronze in the 50 fly with a time of 27.55. Her classmate, Fabiana Ingram represented Lake Lytal Lightning and also placed third in the 50 back at 30.27.

Junior William Pisani also competed in three championship heats, winning silver in the 50 fly with a time of 24.44 and added a fourth place showing in the 100 fly, clocking 55.60. Pisani joined Mylin in the top heat of the 50 free, placing fifth at 23.29.

Senior Jacob Urbano finished eighth in the 50 fly (25.82) and junior John Vann was fourth in the 100 free with a time of 52.20.

Six members of the 2017 signing class were also in action. Rising freshmen Kathryn Petrone and Hailey Ladd represented Club Seminole, while Bella English (Trinity Prep Aquatics), Adrian Moya (Metro Aquatics), Paxton Rhoads (Tampa Bay Aquatics) and Madison Tyle (Sarasota YMCA) competed for other club teams from Florida.

Former Seminoles Jared Pike (Unattached), Marc Rojas (South Florida Aquatics) and Juan Sequera dominated the breaststroke races. Pike bested Sequera and Rojas in both the 50 and 100 distances, winning the 50 at 28.66 while Sequera placed second at 28.78. Rojas followed in fourth (29.41) and Rhoads was fifth (29.81).

In the 100, Pike placed second by four one-hundredths of a second over Sequera touching at 1:03.05. Rhoads followed in fourth with a time of 1:05.55.

Sequera was victorious in the 200 at 2:17.13 and Rojas was the runner up at 2:22.70.

With 21 total swimmers, Club Seminole finished seventh overall with a combined total of 1,172 points. The women scored a tally of 545 for seventh and the men placed sixth at 563.

Results:

50 free
Finals:
Nika Blank – 1st, 25.76
Leila Johnston – 11th, 26.62
Brenna Ruth – 19th, 27.28
Fabiana Ingram – 24th, 27.81
Prelims:
Tayla Lovemore – 19th, 27.17
Natalie Chambers – 46th, 27.96
Paige Schendelaar-Kemp – 50th, 28.03
Kathryn Petrone – 73rd, 28.50

Finals:
Chad Mylin – 1st, 22,83
Williams Pisani – 5th, 23.29
John Vann – 15th, 24.19
Adrian Moya – 22nd, 24.58
Prelims
Jemal LeGrand – 27th, 24.67
Paxton Rhodes – 78th, 25.70

100 free
Finals
Nika Blank – 9th, 57.53
Leila Johnston – 10th, 58.42
Brenna Ruth – 15th, 59.91
Prelims
Paige Schendelaar-Kemp – 19th, 1:00.01
Fabiana Ingram – 55th, 1:01.12
Kathryn Petrone – 73rd, 1:01.75

Finals
John Vann – 4th, 52.20
Jemal LeGrand – 12th, 53.17
Prelims
William Pisani – 11th, 52.60
Chad Mylin – 25th, 53.72
Adrian Moya – 36th, 54.15
Jacob Urbano – 48th, 54.85
Connor Thorne – 61st, 55.34

200 free
Prelims
Kathryn Petrone – 41st, 2:10.55
Brenna Ruth – 63rd, 2:12.25
Hailey Ladd – 64th, 2:12.32
Paige Schendelaar-Kemp – 67th, 2:12.58
Daniella Van den Berg – 70th, 2:12.65

Finals
John Vann – 18th, 1:55.68
Connor Thorne – 24th, 1:58.54
Prelims
Jonathan Ratliff – 32nd, 1:58.38
Jemal LeGrand – 34th, 1:58.41
Jacob Urbano – 39th, 1:59.07

400 free
Finals
Daniella Van den Berg – 19th, 4:29.99
Prelims
Hailey Ladd – 59th, 4:40.66

Finals
Connor Thorne – 12th, 4:07.94

800 Free
Daniella Van den Berg – 11th, 9:14.89

Connor Thorne – 7th, 8:29.65

50 back
Finals
Fabiana Ingram – 3rd, 30.27
Natalie Chambers – 12th, 31.44
Brenna Ruth – 15th, 31.67
Hailey Ladd – 18th, 31.36

100 back
Finals
Fabiana Ingram – 19th, 1:06.68
Hailey Ladd – 27th, 1:07.21
Prelims
Natalie Chambers – 55th, 1:09.69

200 back
Prelims
Hailey Ladd – 12th, 2:24.03
Natalie Chambers – 43rd, 2:29.24

50 breast
Finals
Bella English – 9th, 33.80

Finals
Jared Pike – 1st, 28.66
Juan Sequera – 2nd, 28.78
Marc Rojas – 4th, 29.61
Paxton Rhoades – 5th, 29.81

100 breast
Finals
Natalie Pierce- 2nd, 1:10.61
McKenna Harris – 7th, 1:14.31
Bella English – 13th, 1:14.27
Prelims
Madison Tyle – 63rd, 1:20.99

Finals
Jared Pike – 2nd, 1:03.05
Juan Sequera – 3rd, 1:03.09
Paxton Rhodes – 4th, 1:05.55
Marc Rojas – 9th, 1:06.02

200 breast
Prelims
Bella English – 5th, 2:42.83

Finals
Juan Sequera – 1st, 2:17.13
Marc Rojas – 2nd, 2:22.70
Prelims
Paxton Rhoads – 7th, 2:27.00

50 fly
Finals
Leila Johnston – 3rd, 27.55
Nika Blank – 9th, 27.95
Paige Schendelaar-Kemp – 19th, 29.13
Fabiana Ingram – 24th, 30.44
Kathryn Petrone – 29th, 29.69

Finals
Williams Pisani – 2nd, 24.44
Jacob Urbano – 8th, 25.82
Adrian Moya – 12th, 25.74
Jonathan Ratliff – 23rd, 26.62
Paxton Rhoads – 98th, 28.61

100 fly
Finals
Leila Johnston – 9th, 1:01.91
Tayla Lovemore – 16th, 1:04.38
Kathryn Petrone – 25th, 1:04.43
Paige Schendelaar-Kemp – 27th, 1:05.21
Prelims
Nika Blank – 39th, 1:06.12
Madison Tyle – 47th, 1:06.52
Bella English – 106th, 1:09.79

Finals
Williams Pisani – 4th, 55.60
Jonathan Ratliff – 16th, 58.07
Adrian Moya – 20th, 57.55
Prelims
Jacob Urbano – 37th, 58.82

200 fly
Kathryn Petrone – 16th, 2:23.16

Finals
Jonathan Ratliff – 16th, 2:09.18
Prelims
Juan Sequera – 5th, 2:05.21

200 IM
Juan Sequera – 2nd, 2:04.08

200 free relay – 1st, 1:45.73
Blank, Lovemore, Johnston, Ruth

200 free relay – 1st, 1:32.70
Mylin, Pisani, LeGrand, Vann

200 medley relay – 1st, 1:53.96
Lovemore, Pierce, Johnston, Blank

200 medley relay – 1st, 1:42.88
Mylin, Sequera, Pisani, Vann

400 medley relay – 2nd, 4:16.08
Pierce, Johnston, Blank

400 medley relay – 1st, 3:47.17
Mylin, Sequera, Pisani, Vann

For more information on Florida State swimming and diving, visit Facebook, Instagram or Twitter.

Courtesy of Christa Salerno