Cosgrave, MacDonald, Madden Lead Multi-Winners In Final Session Of TCA H2O Zone Summer Open

By Sharon Robb

June 15, 2015—It was a big day for several swimmers during the final session of the TCA H2O Zone Summer Open Sunday at Sailfish Splash Water Park in Martin County.

Jordan MacDonald, 16, of Titusville won four girls events on the final day and finished with 70 points in the high point awards standings.

MacDonald won the 15-and-over 50-meter butterfly in 29.88; 100-meter freestyle in a best time 1:02.47; 100-meter backstroke in 1:14.99, another best time; and 50-meter breaststroke in 38.39.

Gared Cosgrave, 14, of Indian River Rats also won event in the boys competition. He finished with 85 points.

Cosgrave won the 13-14 50-meter butterfly in a best time 30.04; 200-meter individual medley in a best time 2:30.46; 100-meter freestyle in 59.18 and 100-meter backstroke in 1:10.25.

Al Madden, 17, of Indian River Rats Swim Team won the 15-and-over 100-meter backstroke in 1:05.20; 50-meter breaststroke in a best time 31.96 and led off the winning 200-meter medley relay to finish with 60 points.

Other multi-winners were:

Elizabeth Richardson, 14, of Indian River Rats won the 50-meter butterfly in a best time 31.03, 100-meter freestyle in 1:01.70 and led off the winning 200-meter medley relay. She finished with 87 points.

Dahlia Delgado, 13, of Jupiter Dragons won the 200-meter breaststroke in 2:53.70 and 50-meter breaststroke in 38.33.

Daniel Varon, 14, of Indian River Rats won the 200-meter breaststroke in 3:01.60 and 50-meter breaststroke in a best time 34.19 and finished with 71 points.

Andrew Wojcik, 19, of Indian River Rats won the 200-meter individual medley in 2:23.59 and 200-meter breaststroke in 2:44.11 and totaled 55.5 points.

Alex Cronin, 17, of Jupiter Dragons won the 100-meter freestyle in 55.50 and 200-meter butterfly in 2:16.24 and had 56 points.

Teams that competed during the three-day meet were Brevard Swim Club, East Coast Aquatic Club, Indian River Aquatics Rats, Jupiter Dragons, St. Edward’s Aquatics, Titusville, Treasure Coast Aquatics H2O Kats, Treasure Coast Swimming, Winter Haven Stingrays and YMCA of Central Florida.

SESSION FIVE RESULTS

GIRLS

50-meter butterfly:

13-14, 1. Elizabeth Richardson, Indian River Rats 31.03, best time, 2. Julianna Graf, Titusville 32.60, 3. Hannah Thomas, Jupiter 32.95, best time; 15-and-over, 1. Jordan MacDonald, Titusville 29.88, 2. Francesca Choy, Jupiter 31.88, 3. Brooke Johnson, Indian River Rats 32.41, best time.

200-meter individual medley:

13-14, 1. Mario Dilorenzo, Winter Haven 2:41.73, best time, 2. Hannah Thomas, Jupiter 2:47.58, 3. Gabby Johnson, Treasure Coast Aquatics 2:50.06; 15-and-over, 1. Hannah Burdge, Indian River Rats 2:39.71, 2. Brooke Johnson, Indian River Rats 2:40.63, 3. Jamie McGarrigle, Brevard 2:46.89.

100-meter freestyle:

13-14, 1. Elizabeth Richardson, Indian River Rats 1:01.70, 2. Delaney Simpkins, Treasure Coast Aquatics 1:02.84, 3. Julianna Graf, Titusville 1:04.40; 15-and-over, 1. Jordan MacDonald, Titusville 1:02.47, best time, 2. Hannah Burdge, Indian River Rats 1:03.26, 3. Brooke Johnson, Indian River Rats 1L04.09.

200-meter breaststroke:

13-14, 1. Dahlia Delgado, Jupiter 2:53.70, 2. Delaney Simpkins, Treasure Coast Aquatics 3:12.77, 3. Shawn Dean, Indian River Rats 3:24.39; 15-and-over, 1. Jamie McGarrigle, Brevard 3:11.52, 2. Victoria Talbert, Titusville 3:13.13, best time, 3. Shelby McKeever, Brevard 3:14.98.

100-meter backstroke:

13-14, 1. Julianna Graf, Titusville 1:14.61, 2. Eva Miklos, Jupiter 1:15.12, best time, 3. Elizabeth Richardson, Indian River Rats 1:16.35; 15-and-over, 1. Jordan MacDonald, Titusville 1:14.99, best time, 2. Francesca Choy, Jupiter 1:15.50, 3. Lindsey Wright, Indian River Rats 1:16.19.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Erika Wesch, Jupiter 2:37.16, 2. Elizabeth Richardson, Indian River Rats 2:46.33, 3. Mario Dilorenzo, Winter Haven 2:47.93, best time; 15-and-over, 1. Jenna Bagby, Winter Haven 3:13.21, 2. Pam Oswald, Treasure Coast Aquatics 3:30.16.

50-meter breaststroke:

13-14, 1.  Dahlia Delgado, Jupiter 38.33, 2. Delaney Simpkins, Treasure Coast Aquatics 40.06, 3. Julianna Graf, Titusville 42.08; 15-and-over, 1. Jordan MacDonald, Titusville 38.39, 2. Jamie McGarrigle, Brevard 39.68, 3. Victoria Talbert, Titusville 41.45.

200-meter medley relay:

1.Indian River Rats 2:12.58 (Elizabeth Richardson, Kayla Glennon, Hannah Burdge, Brooke Johnson), 2. Jupiter A 2:13.58, 3. Jupiter B 2:22.16.

BOYS

50-meter butterfly:

13-14, 1. Gared Cosgrave, Indian River Rats 30.04, best time, 2. Daniel Varon, Indian River Rats 30.23, best time, 3. Michael Sabatello, Jupiter 31.23, best time; 15-and-over, 1. Matthew Wiefels, Jupiter 27.28, best time, 2. Alex Cronin, Jupiter 27.49, 3. Al Madden, Indian River Rats 28.35, best time.

200-meter individual medley:

13-14, 1. Gared Cosgrave, Indian River Rats 2:30.46, best time, 2. Daniel Varon, Indian River Rats 2:31.77, 3. Daryl Clark, Winter Haven 2:37.98; 15-and-over, 1. Andrew Wojcik, Indian River Rats 2:23.59, 2. John LaLime, St. Edward’s 2:23.81, 3. Matthew Wiefels, Jupiter 2:26.43.

100-meter freestyle:

13-14, 1. Gared Cosgrave, Indian River Rats 59.18, 2. Daniel Varon, Indian River Rats 1:02.66, 3. Harley Canada, Indian River Rats 1:03.35, best time; 15-and-over, 1. Alex Cronin, Jupiter 55.50, 2. Matthew Wiefels, Jupiter 57.48, 3. Al Madden, Indian River Rats 57.57.

200-meter breaststroke:

13-14, 1. Daniel Varon, Indian River Rats 3:01.60, 2. Jack Mistarz, Treasure Coast Aquatics 3:01.97, best time, 3. Matthew Beecher, Treasure Coast Aquatics 3:20.86, best time; 15-and-over, 1. Andrew Wojcik, Indian River Rats 2:44.11, 2. John LaLime, St. Edward’s 2:53.48, 3. Nathaniel Bean, Indian River Rats 3:04.16, best time.

100-meter backstroke:

13-14, 1. Gared Cosgrave, Indian River Rats 1:10.25, 2. Harley Canada, Indian River Rats 1:13.51, best time, 3. Daryl Clark, Winter Haven 1:13.65, best time; 15-and-over, 1. Al Madden, Indian River Rats 1:05.20, 2. John LaLime, St. Edward’s 1:08.76, 3. Peter Haddad, Brevard 1:09.09.

200-meter butterfly:

13-14, 1. Jack Mistarz, Treasure Coast Aquatics 2:55.69, 2. Mathew Smith, Winter Haven 3:04.49, best time, 3. Daryl Clark, Winter Haven 3:20.44; 15-and-over, 1. Alex Cronin, Jupiter 2:16.24, 2. John LaLime, St. Edward’s 2:26.69, 3. Tucker Adams, Indian River Rats 2:28.88.

50-meter breaststroke:

13-14, 1. Daniel Varon, Indian River Rats 34.19, best time, 2. Joshua Curtis, Jupiter 39.37, 3. Matthew Beecher, Treasure Coast Aquatics 40.45; 15-and-over, 1. Al Madden, Indian River Rats 31.96, best time, 2. Andrew Wojcik, Indian River Rats 32.96, best time, 3. Triston Mahony, Titusville 35.21.

200-meter medley relay:

1.Indian River Aquatics A 1:57.10 (Al Madden, Andrew Wojcik, Tucker Adams, Aidas Kavaliauskas), 2. Indian River Aquatics B 2:03.40, 3. Jupiter 2:06.82.

Sharon Robb can be reached atsha11cats@aol.com

 

***

Florida Swim Network