Anderson Three-Peats, Meyer Wins Second 5K Title At USA Swimming Open Water National Championships

Anderson Three-Peats, Meyer Wins Second 5K Title At USA Swimming Open Water National Championships

 

By Sharon Robb

April 26, 2015—-Haley Anderson made her move at the final turn to reel in Ashley Twichell to win her third title at the USA Swimming Open Water 5K National Championship on Sunday at Miromar Lakes Beach and Golf Club in Fort Myers.

Anderson overtook Twichell and the rest of the field around the the final buoy and pulled away down the stretch to the finish line.

Anderson, runner-up in the 10K on Friday, finished in 1:01:51.29 to qualify for the world championships later this summer in Kazan, Russia.

Twichell of Triangle Aquatics finished second in 1:01:53.63 and former Clearwater swimmer and 10K champion Becca Mann of North Baltimore Aquatics was third in 1:01:56.66.

Anderson last competed in the world championships in 2013 when she won a gold medal in the 5K.

“I didn’t know if anybody was close behind,” Anderson said. “I don’t like to look behind me. I just like to keep looking forward in racing.

“Today was more about changing it up, seeing how I felt,” Anderson said. “I knew if I swam well I would get to swim the 5K at worlds, but if not, I still have the 10K so there were no worries today.”

Miami-born and Bishop Verot alum Stephanie Peacock of Mission Viejo and Cape Coral was the early leader during the race lap but faded to ninth in 1:02:21.

In the men’s competition, Olympian and former 10K world champion Alex Meyer won his second consecutive 5K title in 57:43.940. Meyer had just missed making the 10K world team finishing  third by .006.

“The first lap was really fast and I thought I was pretty much going to fall off the group at that point,” Meyer said. “But it kind of slowed down and it just played out to a very close finish and it was fun.

“I almost died a bit on the backstretch but I tried to stay up front. When David swam up beside me it ended up being a perfect scenario for us for the finish.”

Meyer’s Tennessee Aquatics’ teammate David Heron was second in 57:44.23. Andrew Gemmell was third in 57:44.39.

Robert Finke, 15, of St. Petersburg Aquatics won the 18-and-under national title. He was seventh overall in 57:51 ahead of Brendan Casey, second among 18-and-unders, in 57:51.19. Mann, at 17, won the girls 18-and-under national title with her third place overall in 1:01:56.

5K MEN’S RESULTS 

USA OW National Championship
5K Top 10 – 5K OW Nationals

1.Alex Meyer, Tennessee Aquatics 57:43.940, 2. David Heron, Tennessee Aquatics 57:44.229, 3. Andrew Gemmell, Nation’s Capital 57:44.393, 4. Arthur Frayler, Unattached 57:48.610, 5. Chip Peterson, North Carolina Aquatics 57:49.247; FLORIDA: 7. Robert Finke, St. Petersburg Aquatics 57:51.006, 12. Blake Manganiello, Unattached 58:06.340, 13. Joey Pedraza, RallySport Aquatic Club 58:10.864, 24. Zane Grothe, Club Seminole 1:01:52, 29. , Gator Swim Club 1:02:19,

5K WOMEN’S RESULTS

1.Haley Anderson, Trojan Swim Club 1:01:51, 2. Ashley Twichell, Triangle Aquatics 1:01:53, 3. Becca Mann, North Baltimore 1:01:56, 4. Eva Fabian, Greenwood 1:02:09, 5. Christine Jennings, RallySport Aquatic Club1:02:09; FLORIDA: 9. Stephanie Peacock, Mission Viejo 1:02:21, 15. Hannah Burns, Gator Swim Club 1:05:22, 18. Kahra Wiliams, Gator Swim Club 1:06:34, 32. Katelyn Kilpatrick, Central Florida Marlins 1:10:37.

BOYS 5K RESULTS

13-14, 1. Ivan Puskovitch 1:01:39, 2. Michael Calvillo 1:05:39, 3. Gavin Bloch 1:06.38; 15-18, 1. Logan Houck 1:01:02, 2. Riley Molina 1:01:16, 3. Nicholas McDowell 1:01:25.

GIRLS 5K RESULTS

13-14, 1. Erica Sullivan 1:07:00, 2. Isabel Ivey 1:09:51, 3. Julia Byrnes1:12:48; 15-18, 1. Erin Emery 1:06:16, 2. Sidney Kennedy 1:08:07, 3. Flo Almanda 1:10:51.

COMBINED 2.5 RESULTS

BOYS 11-12, 1. Connor Hughes 34:58, 2. Jared Carter 35:41, 3. Byron Keller 35:54; GIRLS 11-12, 1. Eliot Kennedy 35:01, 2. Julia Heimstead 35:07, 3. Meghan Lynch 36:01.

CRIPPEN MILE SUNSET SWIM RESULTS

BOYS 11-12, 1. Mathew Tannenberger 20:42, 2. Jorge Guerra 20:51, 3. Byron Keller 21:35,

GIRLS 11-12, 1. Sydney Young 22:36, 2. Abigail Foreman 22:41, 3. Roxana Nolte 23:07.

BOYS 13-14, 1. Ivan Puskovitch 19:22, 2. Rafael Rodriguez 19:27, 3. Michael Calvillo 19:38.

GIRLS 13-14, 1. Rachel Hicks 21:02, 2. Diana Dunn 21:25, 3. Julian Hill21:29.

BOYS 15-16, 1. Abbott Taylor 19:04, 2. Eric Geunes 19:36, 3. Cameron Anderson 19:43.

GIRLS 15-16, 1. Sidney Kennedy 19:50, 2. Anne Norris 20:21, 3. Grace Kowal 20:36.

SENIOR MEN: 1. Jordan Wilmovsky 18:05, 2. Daniel O’Connor 18:19, 3. Kyle Nash 19:38.

SENIOR WOMEN: 1. Casey Francis 19:45, 2. Dorothy Halmy 19:46, 3. Ella Bryan 20:23.

 

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 

***

Florida Swim Network